Регистрация

След 20 години нехайство държавата си връща НДК

Автор: dnevnik.bg 05 май 2011 , 1 коментар

След повече от 20 години бездействие държавата реши да си върне управлението на Националния дворец на културата (НДК) и възможността да печели от него. Дворецът става еднолично акционерно дружество с държавно участие, реши правителството днес.

Останал от времето на Тодор Живков, несменяемият от всички правителства след демокрацията генерален директор - 78-годишният Христо Друмев, ще напусне след 24 години управление. Пред БНР той заяви, че е бил в неведение за промяната, и добави, че тя е била очаквана и е добра за институцията. 

Отсега нататък НДК ЕАД ще се ръководи от държавата, представлявана от министъра на финансите, и от съвет на директорите. Капиталът на дружеството е формиран от непарична вноска, внесена като апорт от правителството. Тя представлява стойността на правото на собственост върху имотите. Бордът на директорите ще е от петима с 5-годишен мандат.

Вчера министърът на финансите Симеон Дянков представи първите трима членове на борда - Тодор Влайчев, мениджър в одиторската компания "ПрайсУотърхаусКупърс", управителят на фирмата за консултиране на чужди инвеститори "Сол комюникейшънс" Мариана Чолакова и изпълнителният директор на Съюза на издателите Десислава Бинева.

Тяхната задача ще е да анализират финансовото състояние и структурата на НДК и да направят предложение за подобряването им, каза Дянков. Дотогава НДК ще е под шапката на Министерството на финансите. След това ще се управлява от Министерството на културата.

Дянков обяви, че НДК, който е построен изцяло с държавни пари за културни и партийни събития, няма да сменя предмета си на дейност и няма да бъде приватизиран. "Целта е да има прозрачност и отчетност на управлението и да се дадат повече възможности комплексът да се впише в цялостната културна стратегия на правителството", каза Дянков.

Министърът на културата Вежди Рашидов също гарантира, че НДК "ще си остане средище за българската култура". Преди година той повдигна въпроса за връщането на управлението и стопанисването на двореца. Тогава Рашидов беше притеснен, че НДК може да бъде продаден и превърнат в "някакъв мол".

Дянков припомни, че промяната в статута на НДК е част от антикризисната програма на кабинета отпреди повече от година. Превръщането на двореца на културата в ЕАД е трябвало да стане още през 1991 г. Тогава правителството на Филип Димитров реши активите на НДК и създаденият по негов модел Фестивален комплекс във Варна да се прехвърлят в новосъздадено акционерно дружество с участието на държавата и Столичната община. Това е трябвало да се стане в едномесечен срок, но така и не се случва.

Така от 1986 г. до днес НДК се води "творческо стопанско обединение", въпреки че такъв термин не съществува в сегашното законодателство. Това на практика поставя структурата над всякакви задължения.

Христо Друмев, който е бил и зам.-министър на културата в кабинета на Андрей Луканов, както и агент на Държавна сигурност, не е бил задължен да отчита пред никого нито управлението си, нито печалбите или загубите. Сметната палата не е проверявала дейността му, тъй като в правомощията й не влиза одитирането на "творческо-стопански обединения".

В резултат финансовото управление на огромния комплекс, приходите от наеми от залите и търговските площи остават пълна загадка, въпреки че там се правят партийни конгреси, пресконференции след избори, кръгли маси. В т.нар. административна сграда на НДК е централата на ГЕРБ, има офиси на компании, медии, ресторанти. Там е и посолството на Израел. Държавата обаче не се е интересувала какво става със собствеността й.

"На хартия" сградата се водела собственост на Министерството на културата, но отчет за приходите и разходите не е бил представян. Вчера Вежди Рашидов каза, че във ведомството никога не са влизали пари от НДК. Дянков добави, че тъй като по закон не е бил задължен, дворецът на културата не е плащал и корпоративен данък.

Вицепремиерът обясни, че финансовите резултати на НДК и управлението на приходите тепърва ще се изясняват. Вече е започнала проверка на обществените поръчки, но само за периода 2008-2010 г. Предварителните резултати са, меко казано, обезпокоителни, каза Дянков и добави, че "финансовият инспекторат дори смята да издаде наръчник с нарушенията".

Министърът на финансите добави, че в бъдеще проверката ще обхване търговете за последните 10 години. Оттук нататък НДК ще се отчита не само на Министерството на културата, а и на правителството и ще публикува данните си в Търговския регистър, обеща Дянков.

Той и Рашидов отказаха да коментират дали Христо Друмев ще носи отговорност за установените нарушения.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Николай Бекяров: През 2021 г. пазарът на сладолед спадна до 104 млн. лева Управителят на "Юниливър Айс Крийм България" посочва пред "Капитал", че цените вече са увеличени с 12-20%
"Билла" с 15% ръст на оборота за 2023, като продажбите надхвърлят 1.4 млрд. лева До края на тази година веригата планира да отвори още 12 магазина и да има над 170 обекта в България