Регистрация

Найденов: Ако пазарът поддаде, олиото ще поскъпне

Автор: Еxpert.bg 11 януари 2011 , 3 коментара

Слънчогледът е поскъпнал, но и при слънчогледа, и при брашното има опит за преминаване на някои критични нива. Странни ми се струват нещата. Това заяви в предаването на БНР "Преди всички" земеделският министър Мирослав Найденов.

По думите му компаниите правят това, без да обясняват, защото имат обеца на ухото, тъй като са глобени за картелно споразумение.

Това е изпробване на пазара. Ако пазарът поддаде, те ще успеят. Ние нямаме механизъм, с който да ги регулираме, посочи Найденов.

Той уточни, че това което могат да направят е да говорят, да обясняват на хората. Вече се среща и цена от 4.00 лв. Това не е логично. В случая се изпробва психологическата бариера и ако пазарът не реагира, тя ще остане, смята министърът.

Не са основателни обвиненията срещу производителите на масла за спекулации. Това се прави от производителите на слънчоглед, а не от производителите на олио, заяви от своя страна Яне Янев, председател на Асоциацията на производителите на олио.

По думите му Русия и Украйна са определящи за цените. У нас официалната статистика отчете за една година поскъпване 43% на олиото.

При цена 1000 лв. на слънчогледа до каква цена може да ни доведе, за да оцелеят производителите. За производителите цената ще стане 3.10 лв. От тук нататък трябва да се сложа разходи за транспорт, за дистрибуция, така че възможно е оттук нататък да си купуваме олио по 5 лева, посочи Янев.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти