Все повече тютюневи компании пускат кутии с 10 цигари
Все повече тютюневи компании пускат на пазара кутии с по 10 цигари, показва справка в регистъра на министерството на финансите. С това компаниите целят да привличат и запазят клиентите си по време на криза, обясняват експерти. Пазарът на малки кутии цигари в момента се движи около 3 на сто от общото потребление в страната, показват данни на компаниите.
Досега в по-малки разфасовки продаваха "Булгартабак", "Слънце Стара Загора табак" и "Бритиш американ табако". Свои марки в по-малки опаковки обаче вече пускат пловдивската "Кингс табако" и "Джапан табако интернешънъл" (JTI). Цените на 10 цигари се движат от 2.10 лв. до 2.40 лв. в зависимост от марката. Повечето малки опаковки се продават на наполовина по-ниска цена от големите. Част от марките струват с от 5 ст. до 10 ст. повече.
Най-евтините цигари, които се предлагат в малка опаковка, са "Армеец" на "Слънце Стара Загора табак", който струват 2.10 лв., марката "Кинг" на "Кингс табако" и "Фемина" на "Булгартабак" струват по 2.20 лв. На една цена са и "Камел" на JTI и "Пал Мал" на БАТ, които се продават срещу 2.40 лв. за 10 къса.
Марката "Уинстън" струва 2.30 лв. Цената на голяма опаковка с по 20 броя струва двойно повече или с по 0.10 лв. по-малко от двойното. Цигари по 19 бройки в кутия предлагат две компании - "Импириъл табако" и "Булгартабак". Техните марки - "Голдън гейт" и "Виктори ексклузив", струват съответно 4.00 лв. и 4.80 лв., според справка в регистъра за тютюневите изделия.
Пускането на опаковки с по-малко бройки стимулира потреблението на цигари, като ги прави по-достъпни, което е и причината да се въвеждат ограничения за бройките им в страните от Европейския съюз, обясняват експерти. В България няма подобно ограничение.
В 18 европейски страни има ограничение за минималния брой цигари в една опаковка. Задължително 20 броя трябва да бъдат късовете в една опаковка в страни като Румъния, Италия, Испания, Франция и други. 19 може да са цигарите в Белгия, Унгария, Холандия, Германия, Гърция и други.
От началото на годината легалният пазар на тютюневи изделия се е свил с 30 на сто, показват данни на компаниите. Основна причина е увеличението на акциза, което оскъпи цигарите с от 1 лв. до 1.30 лв., обясняват експерти. Българската компания "Булгартабак" спря от производство три от марките си в ниския ценови сегмент - "Верея", "Хасково" и "Шипка", които до момента се произвеждаха в благоевградската фабрика на компанията.
С по-ниска цена от средата на май е брандът на холдинга "GD блу", който от 4.40 лв. ще стане 4.30 лв. От компанията обясниха, че не планират намаление на други от марките си. Дружеството планира да пусне отново на българския пазар марката "Ева" с вкус на роза. Досега брандът се продаваше извън граница, основни пазари за него са Филипините, Тайван, Макао и Хонконг.
Обединение в дистрибуцията на цигари
Три от големите компании за дистрибуция на цигари планират да се обединят в едно дружество според съобщение публикувано на страницата на Комисията за защита на конкуренцията. Фирмите "Табак трейдинг партнър", "Деливъри" и "Бългериън вендинг компани" ще създадат акционерното дружество "Табак логистик груп", ако това бъде разрешено от антимонополната комисия.
"Табак трейдинг партнър" е една от големите компании дистрибутори на цигари в страната, в нея участие има и дружеството "Симеон 2", чийто съсобственик до средата на миналата година беше депутатът Емил Димитров. Пловдивската компания "Деливъри" притежава дялове в шест дружества за продажба на цигари, които работят в Благоевград, Разград, Русе, Велико Търново, Карлово и Хисар, според справка в ДАКСИ. "Бългериън вендинг къмпани" е еднолична собственост на Никола Чуткин според справка в търговския регистър.








