Регистрация

Почти без собствени марки на промоция

Пет от деветте търговски вериги нямат най-евтин продукт под private label в акция през юли

Автор: Жана Чанкова 26 август 2014 , 1 коментар
Все по-редки стават случаите, в които най-ниската цена в категорията се постига чрез промоция на стока под собствена марка. Това установиха тайните клиенти на сп. "Регал".Преглед на оригинала

Тайният клиент на "Регал" посещава по един магазин от девет големи търговски вериги в София месечно. Посещението е еднократно за магазин, а обиколката на деветте магазина става в един и същ ден. Пазарната кошница на тайния клиент съдържа 13 хранителни и 7 нехранителни продукта, които се описват в таблица със сравнение на цените. Водещият критерий при избора на продуктите е най-ниската цена независимо от конкретната марка. В сравнението участват и продукти, които са обявени с етикет, но ги няма в наличност в момента на посещението на дадения обект, като това се отбелязва в таблицата. Маркират се и продуктите на промоция, както и тези от собствените марки на веригите.


Автор: Регал

Все по-редки стават случаите, в които най-ниската цена в категорията се постига чрез промоция на стока под собствена марка. Това установиха тайните клиенти на сп. "Регал".

Автор: Shutterstock

Все по-редки стават случаите, в които най-ниската цена в категорията се постига чрез промоция на стока под собствена марка. Това установиха тайните клиенти на сп. "Регал" при юлската обиколка в магазините на деветте търговски вериги, включени в изследването. Пет бяха веригите, в които през този месец не отчетохме нито един най-евтин продукт под private label на промоция в наблюдаваните категории. Става дума за "Билла", "Т Маркет", "Кауфланд", "Лидл" и "Карфур". Единствената верига, която прави изключение от тенденцията, е ЦБА. Там пет от най-евтините храни бяха продукти под собствена марка в акция. Останалите осем вериги таргетират най-ценово чувствителните си клиенти чрез PL акция само в общо пет случая. При храните единственият продукт беше най-евтиното олио във "Фантастико". Другите четири най-евтини private labels на промоция са по два в "Пени маркет" и в "Пикадили".

Тенденция на спад в промо активността при собствените марки в най-ниските нива на основните категории се наблюдава още от май. Тогава входящото ниво заеха общо осем стоки под private label на търговците в акция. За сравнение - при априлското ни посещение тези случаи са били четиринадесет на брой.
В началото на юли отчитаме спад в

Общата сметка
в пет от търговските вериги. Най-голям е той в ЦБА (-2.70 лв.). Веригата понижава нивата на най-евтините си оферти основно в нонфууд секцията, където поевтиняват пет от седемте стоки, които следим. С доста се понижава и общата сметка в "Пени маркет" (-2.19 лв.). Умерен спад в стойността на кошницата от най-евтини основни продукти спрямо май отчитаме в "Кауфланд" (-0.74 лв.) и "Билла" (-0.61 лв.). Стабилна е "Лидл" спрямо май (-0.11 лв.). Особено стръмно нагоре скача общата сметка в "Карфур" (основно заради секцията с храни) и "Фантастико" (с най-масов ръст при нехранителните продукти), и в двете с близо по 2.40 лв.

През юли

Най-скъпа верига
по критериите на тайния клиент е "Пикадили", следвана от "Лидл" и "Карфур". Българската верига стърчи високо над линията на пазара с близо +9.6%, следвана в колона на по 1% разстояние от германския и френския търговец. Умерена позиция над пазара заема "Фантастико" (+3.19%). "Билла" и ЦБА почти заковават в идеалната среда, с отклонения съответно нагоре и надолу в рамките на 1%. Най-евтина през юли е "Кауфланд", която с повече от –16% продължава да дълбае в ценовите дълбини далеч под пазарната кота нула. Следват "Т Маркет" и "Пени маркет", и двете с по повече от 6% под пазарното ниво.

Въпреки отчетливата динамика при отделните търговци осреднено пазарната сметка продължава да държи стабилното си ниво от последните месеци. Спрямо края на май тя се понижава едва с 0.07 лв., близо до 0%.

Динамиката по секции
също е значителна. Non food сегментът пада рязко надолу със средно 4% под майското си ниво (-0.38 лв.). Спад в средната цена има в пет от седемте нехранителни категории. Най-чувствително поевтинява универсалният препарат (-13%). При него по-евтини оферти спрямо май открихме в четири от веригите. Доста надолу (-10%) е и душ-гелът, основно заради дълбока промоция в ЦБА. При нехраните шампоанът е категорията, която поскъпва най-отчетливо (+6%) и най-масово (в четири от веригите).

В секцията на храните рекорден скок този месец отчитаме при прясното мляко. Средната цена е нагоре с нечуваните досега 31% (+0.29 лв.). Входящото ниво се повишава масово при пет от търговците. На практика в повечето вериги, в които групата се вдига, липсваха продуктите, които традиционно държат най-евтините позиции в категорията. При маргарина скокът също е чувствителен (+18%), с ръст в три локации – ЦБА, "Пикадили" и "Карфур". Други по-видимо средно поскъпващи хранителни групи са оризът и кренвиршите (всяка с +7%), кафето (+6%) и киселото мляко (+4%). Масово и стабилно поевтинява олиото (в пет от веригите), макар и с не толкова атрактивен процент (-6%). При сиренето и кашкавала входящото ниво също се понижава, съответно с 5% и 3%.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Николай Бекяров: През 2021 г. пазарът на сладолед спадна до 104 млн. лева Управителят на "Юниливър Айс Крийм България" посочва пред "Капитал", че цените вече са увеличени с 12-20%
Големите вериги имат приходи от 16 млрд. лв., или 1/3 от оборота в търговията на дребно Изследването на ИПИ показва огромни скокове в бизнеса през 2022 г., когато и инфлацията растеше. Във веригите работят над 53 хил. души