Регистрация

Александър Тошков: Интернет промени традиционния модел на пазаруване

Автор: Христина Димитрова 14 януари 2014 , 2 коментара

Преди покупката като правило потребителите правят предварителни проучвания, казва управителят на Digital Connection

 
Автор: Георги Кожухаров

Преди покупката като правило потребителите правят предварителни проучвания, казва управителят на Digital ConnectionПреглед на оригинала

 
Автор: Регал

  Традиционният доскоро модел на пазаруване – човек гледа телевизия, вижда реклама на нов продукт и отива в магазина да се запознае с него отблизо, където изживява first moment of truth (първи момент на истината), а след това евентуално го купува, започва да го използва и да трупа изживявания – second moment of truth (втори момент на истината), е на път да бъде променен от интернет. "С все по-широкото навлизане на интернет купувачите "поумняха" и започнаха да избягват лошите потребителски изживявания", каза Александър Тошков, управител на Digital Connection, в презентацията си "Ролята на търсенето при решението за покупка" на конференцията Retail in Detail. "Потребителите започват да правят предварителни проучвания за продуктите, които възнамеряват да купят, и това се нарича zero moment of truth (нулев момент на истината)." Според Тошков, който цитира проучвания на Google и Ipsos, потребителските проучвания се правят основно в интернет. Обикновено потребителите посещават сайта на продукта, сайтове за рецензии и тестове, сайтове за видеосподеляне, за да го разгледат по-подробно, да видят как работи, сравняват цени в онлайн магазини, гледат интернет карти, за да видят къде могат да го купят, проверяват в социалните мрежи. "Фейсбук" също може да създаде zero moment of truth – там хора, които вече имат продукта, казват мнението си за него. "Споделеното от други потребители за даден продукт е от изключителна важност при взимането на решение за покупка. "Така това, което е second moment of truth за един потребител, се превръща в zero moment of truth за следващите", поясни Тошков.

За кои продукти се търси най-задълбочено

Изследване на Google, цитирано в презентацията, сочи, че между 2010 и 2011 г. източниците за информация, които потребител преглежда, преди да реши да купи даден продукт, са се удвоили от пет средно на десет, като варира според категорията на проучвания продукт. Най-задълбочено е търсенето на информация за автомобили – средно 18 източника, и на електроника – средно 14. При бързооборотни стоки броят е средно седем.

При покупката на автомобил и електроника проучването започва между четири и шест месеца по-рано. При хранителните стоки има два пика – четири до шест дни по рано и два часа по-рано. Като се има предвид растящото разпространение на смартфони, проучване може да се направи и минути преди самата покупка (21% от случаите).

Данните сочат, че при избора на автомобил 97% от потребителите се влияят от предварителното проучване, при електрониката – 92%, при хранителните стоки – 61%, а при другите бързооборотни стоки – 63%.

Три хиляди потребители, проучени от Google, са подходили по 3000 различни начина при избора и решението за покупка. Общото между тях е, че всеки е направил поне едно проучване в интернет. "За пръв път през 2012 онлайн търсенето става номер едно източник на информация по пътя при избора на продукт и надминава по популярност мнението на близки, приятели и познати", каза Тошков.

Между офлайн и онлайн

Според него линията, която разделя онлайн и офлайн търговията, вече избледнява и в различни ситуации потребителите се държат по различен начин. "Има 44%, които правят проучване онлайн и купуват онлайн, но има и 51% потребители, които търсят информация в интернет и след това отиват до магазина. Има и 32%, които търсят в интернет, после отиват в магазина да разгледат, след това се връщат онлайн и си купуват оттам. А 17% си харесват нещо в магазина и след това си го купуват от интернет с отстъпка."

Проучването показва, че 90% от потребителите взаимодействат с устройство с екран (телевизор, компютър, смартфон или таблет) и сменят няколко от тях всеки ден. И само 10% от медийните интеракции се случват без екран (радио, печатни медии).

Има и едновременна употреба на няколко устройства с екран – например някой гледа телевизия и чете новини на таблета си. Осемдесет и един процента гледат телевизия и използват смартфон, 66% използват едновременно телевизия и лаптоп или настолен компютър. В България, където телевизията все още е основен информационен източник, 77% едновременно гледат телевизия и използват още едно устройство. "Това, което е важно в случая, е, че потребителят може веднага да реагира на нещо, което е чул или видял по телевизията", каза Тошков.

Сектори извън интернет

Като пример за факта, че онлайн средата в България все още не се използва пълноценно, той посочи млекопреработвателната индустрия. По данни на GARB през 2012 г. компаниите от този сектор са инвестирали 15 млн. лева в реклама по телевизията, печатните медии, радио и външна реклама, а до септември 2013 г. са отделили 13 млн. лева. И през двете години основната част от сумата е инвестирана в телевизионна реклама, а за интернет реклама не е отделено нищо. Същевременно данните на Google Trends за търсене по ключови думи "мляко", "сирене", "кисело мляко", "прясно мляко" за периода 2008 – септември 2013 г. в България показват, че има значителна тенденция на ръст. (Според Gemius в България към има 3.8 млн. потребители на интернет, а 98% от тях използват именно Google за търсене на информация.) "Имайки предвид ръста в търсенията и сравнително големия брой интернет потребители, е изключително странно, че тази голяма категория хранителни продукти не присъства с реклама в интернет", каза Тошков. "При търсене в Google по някоя от тези ключови думи сред първите органични резултати не присъства нито една компания или марка продукт от категорията и няма нито една реклама."

В заключение Тошков посочи, че търсенето в интернет засяга всички бизнеси, но голяма част от рекламодателите не обръщат достатъчно внимание на този канал и не отчитат важността на присъствието си там. "Тези, които са го осъзнали, вече са в печеливша позиция", добави той. 

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Николай Бекяров: През 2021 г. пазарът на сладолед спадна до 104 млн. лева Управителят на "Юниливър Айс Крийм България" посочва пред "Капитал", че цените вече са увеличени с 12-20%
Големите вериги имат приходи от 16 млрд. лв., или 1/3 от оборота в търговията на дребно Изследването на ИПИ показва огромни скокове в бизнеса през 2022 г., когато и инфлацията растеше. Във веригите работят над 53 хил. души