Регистрация

Малкият бизнес с големите проблеми

Автор: Капитал Daily 03 април 2013 , 3 коментара

На фона на затишието около кипърската спасителна сделка малките компании в Испания и Италия, които едва успяват да платят заемите си, може да се окажат поредният голям проблем за еврозоната. Фалитите на малки и средни фирми достигат тревожни размери и създават главоболия за банките в двете държави, намиращи се в сърцето на европейската дългова криза, пише Reuters.

"Можете да сте сигурни, че ако лошите дългове на тези компании се увеличат, това ще означава повече лоши заеми за семействата и сметки по кредитните карти, които няма да бъдат платени", казва Хавиер Сантома, професор по финанси в испанското бизнес училище IESE. Възможностите на Испания и Италия да излязат от кризата и да избегнат пълни спасителни програми зависят от стабилността на банките им. Слабите банки съхраняват капитала, вместо да отпускат заеми и да движат икономиката.

През 2012 г. печалбите в трите най-големи испански банки - Santander, BBVA и Caixabank, паднаха средно с 60% заради наложените от правителството извънредни разпоредби - изискване да се заделят повече средства като гаранция срещу лоши кредити. В Италия двете най-големи банки - Intesa Sanpaolo и UniCredit, отделиха 14 милиарда евро през 2012 г., за да покрият лошите заеми.

Бели пари за черни дни 

Италианската банкова асоциация заяви, че темпът на растеж на лошите заеми би трябвало да се забави по-късно през годината заради икономическото възстановяване през втората половина на 2013 г. Това обаче не изглежда толкова сигурно днес, особено след като правителството заяви, че брутният вътрешен продукт ще се свие с 1.3% тази година, и коригира предишната прогноза за спад от 0.2%.

"Потреблението, продажбите на дребно, индустриалната активност се върнаха до нивото преди еврото, а банките все още не са си дали изцяло сметка за спада на пазара на недвижими имоти", коментира Рони Рен, анализатор от Keefe, Bruyette & Woods. По думите му се очаква заделянето на пари да продължи още години. "Освен това има много неконкурентни компании, които накрая ще излязат от пазара и ще фалират, с което ще донесат повече загуби за банките", допълва той.

Испанските банки са по-добре защитени срещу загубите на малки и средни предприятия, след като Мадрид използва 41 млрд. евро от стоте милиарда евро помощ от ЕС, за да подпомогне най-слабите кредитори в страната. Правителството изключи повторение на специалните провизии със собствени средства. Според анализатори, ако е необходим допълнителен капитал, той ще бъде покрит с оставащата европейска помощ.

Несигурност 

Зад цифрите стоят човешките истории като тази на хотелиера Рафаеле Болзано, който очаква да бъде изгонен до няколко дни от хотела му в Пистоя, Тоскана. "През 2011 г. всичко достигна критична точка. Имах дълг от 26 000 евро към банка и те не ми предложиха никакви кредитни линии, с които да се опитам да продължа. Освен това дължах около 50 000 евро на доставчиците, които не успях да платя", разказва Болзано пред Reuters. "Никой не ми помогна, нито правителството, нито банките или синдикатите. Ние, малките предприемачи, нямаме никакви гаранции за сигурност. Загубих всичко."

Един на всеки 10 заема в Испания е бил просрочен с три или повече месеца през декември, а според фирмата за проучвания Axesor февруари е бил най-лошият месец след 2008 г. В Италия около 1000 компании са фалирали на месец през миналата година, а от януари 7.4% от кредитите са необслужвани, което е рекорд за последните почти 13 години.

На фона на прогнозите за свиване на италианската и испанската икономика със съответно 1.3% и 1.5% тази година под натиска на програмите за икономии лошите дългове на малките и средните предприятия се очаква да скочат, което означава още фалити. Безработицата от 11.7% в Италия и от рекордните 26% в Испания е най-лошата от началото на статистиките през 1992 г. и също ще се увеличи, защото малките фирми продължават да уволняват персонал.

Без брак няма ипотека 

След като ѝ омръзва да бъде игнорирана от банките и от италианското правителство, Джузепина Вирджили решава да създаде асоциацията "Невидимите малки предприемачи" и да съветва хора, които срещат трудности в бизнеса си. "Банките спряха кранчето на кредити за нас, малките предприемачи. Те не ни дават пари, нямат доверие в нас... Страхуват се, че не можем да върнем парите, и се отнасят с нас сякаш ние сме причината за икономическата криза, дори когато ние трябва да бъдем част от решението", казва тя.

В Испания фалитите на регионалните спестовни банки оставиха много от малките им клиенти без финансиране. "Ние искаме да отпускаме кредити, но тези, които наистина се нуждаят от финансирането, са малките и средните фирми, които заемаха от спестовните банки. Не знаем данните за тяхното представяне и засега тези компании са изолирани, което доведе до шок по отношение на отпускането на заеми", коментира високопоставен испански банкер, пожелал анонимност.

Правителството се опитва да приложи няколко подкрепени от държавата кредитни схеми, включително 45 милиарда евро финансиране за малки и средни предприятия, плюс данъчни облекчения за тези компании. Банкерите обаче се оплакват от липсата на платежоспособност. А по думите на изпълнителния директор на Ubi Banca "безработицата се увеличава, младите хора живеят с родителите си, не сключват брак и не си купуват къща и затова търсенето на частни ипотеки е намаляло на половина". 

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Николай Бекяров: През 2021 г. пазарът на сладолед спадна до 104 млн. лева Управителят на "Юниливър Айс Крийм България" посочва пред "Капитал", че цените вече са увеличени с 12-20%
"Билла" с 15% ръст на оборота за 2023, като продажбите надхвърлят 1.4 млрд. лева До края на тази година веригата планира да отвори още 12 магазина и да има над 170 обекта в България