Регистрация
  • Начало
  • Новини
  • Свят
  • Компанията доставчик не откри конско месо в кюфтетата на ИКЕА в Чехия

Компанията доставчик не откри конско месо в кюфтетата на ИКЕА в Чехия

Автор: Дневник 26 февруари 2013

Шведската компания "Дафгорд", която произвежда кюфтенца за ИКЕА, е направила ДНК тест на партида продукти, спрени от продажба от чешката ветеринарна служба, и не е установено конско месо в каймата, предадоха БТА и ИТАР-ТАСС.

Същевременно ИКЕА обяви, че ще запази забраната за продажба на кюфтенцата си в 24 страни, главно в Европа, на фона на скандала с конското месо.

"При всички проведени през последните три седмици 320 теста не е установено наличие на конско месо. Получихме резултати от собствени и независими изследвания на готовата продукция, конско няма", отбеляза днес ръководителят на "Дафгорд", Улф Дафгорд, в прессъобщение.

По думите му компанията ще продължи да осъществява строг контрол върху продукцията си. Всички анализи се осъществяват в съответствие с препоръките на шведското управление за хранителни продукти.

ИКЕА приветства новината от  "Дафгорд", но продължава собствените си тестове, посочи говорителката на компанията Илва Магнусон.

Чешките власти направиха заключение, че има следи от конско месо, но не могат да посочат количеството, тъй като нямат възможност да направят съответното изследване. Ние взехме проба от същата партида и я изпратихме на лаборатория, която може да определи количеството, посочи тя пред ДПА.

Магазините на ИКЕА в Норвегия, Швейцария и Русия не са засегнати, тъй като имат местни доставчици. Такъв е случаят и със САЩ, откъдето се снабдяват Канада и Австралия, която доставя продукти в Япония.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти