Регистрация
  • Начало
  • Новини
  • Свят
  • Хърватия въведе ДДС за стоки, които досега бяха освободени от данъкa

Хърватия въведе ДДС за стоки, които досега бяха освободени от данъкa

Автор: Дневник 02 януари 2013
Ниската ставка ще се прилага за  хранителни стоки от първа необходимост, книгите, лекарствата и билетите за кино, а малко по-висока ще се плаща за храните и напитките в заведенията.

 
Автор: Юлия Лазарова

В Хърватия от вчера влязоха в сила изменения в закона за данък добавена стойност, съгласувани с директивите на Европейския съюз и предвиждащи три различни степени на данъка - общ ДДС от 25% и два намалени от 10% и 5%, което е най-ниският ДДС, допускан от ЕС, предадоха БТА и агенция "Хина".

С най-ниския ДДС от 5% ще бъдат облагани стоки, които досега бяха освободени от този данък - хлябът, млякото, книгите, лекарствата, ортопедичните помагала и билетите за кино.

Намален ДДС от 10% ще плащат заведенията за обществено хранене за приготвяната от тях храна и продаваните безалкохолни напитки, вино и пиво.

Според оценки на министерството на финансите въвеждането на 5-процентния ДДС ще увеличи приходите в държавния бюджет с около 1.3 милиарда куни (около 172 милиона евро).

Хърватският премиер Зоран Миланович отправи необичайно поздравление към сънародниците си, като им обеща новата година да бъде "по-добра, но не много", предаде Танюг.

"Благодаря за търпението през 2012 г. През 2013 ще бъде малко по-добре, но не много. Ще трябва да работим заедно, да се борим заедно, но и всеки да се бори за себе си", заяви премиерът.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти