Регистрация

Nestle ще произвежда традиционни китайски медикаменти

Автор: capital.bg 29 ноември 2012 , 1 коментар

Най-голямата група в света в хранителния сектор Nestle ще произвежда и китайски лекарства. Компанията ще създаде джойнт-венчър с Hutchison China MediTech, която се контролира от хонконгския милиардер Ли Ка шинг и произвежда традиционни китайски медикаменти, съобщи BBC.

"Вярваме, че традиционната китайска медицина има истински потенциал да стане част от иновативните решения", казва Луис Кантарел, главен изпълнителен директор на Nestle Health Science, цитиран от Financial Times.

Съвместната компания Nutrition Science Partners Limited (NSP) ще развива и произвежда хранителни и медицински продукти. Първоначално тя ще се фокусира върху развитието на стомашно-чревни продукти, но в "бъдеще може да разрастне дейността си и да обхване заболявания, свързани с метаболизма и области, свързани със здравето на мозъка".

Сделката ще даде достъп на Nestle до над 50 хил. екстракта от над 1200 растения, използвани в производството на кирайски лекарства. Споразумението между двете компании идва на фона на разрастването на глобалния пазар на китайски лекарства. Той се оценява на над 83 млрд. долара по данни на Световната здравна организация. Само в Китай индустрията е донесла приходи от 48 млрд. долара през 2010 г. Това е с 30% повече в сравнение с предходната година, отбелязва BBC.

Традиционните китайски лекарства увеличават популярността си в Япония, САЩ и Африка. Очаква се индустрията да нарасне с 12% на година до 2015 г., а прогнозата е, че тогава тя вече ще се оценява на 88.4 млрд. долара според китайски медии, цитирани от Financial Times. 

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Николай Бекяров: През 2021 г. пазарът на сладолед спадна до 104 млн. лева Управителят на "Юниливър Айс Крийм България" посочва пред "Капитал", че цените вече са увеличени с 12-20%
Големите вериги имат приходи от 16 млрд. лв., или 1/3 от оборота в търговията на дребно Изследването на ИПИ показва огромни скокове в бизнеса през 2022 г., когато и инфлацията растеше. Във веригите работят над 53 хил. души