Регистрация
  • Начало
  • Новини
  • Свят
  • Франция ще предложи идеи за по-справедлива селскостопанска политика на ЕС

Франция ще предложи идеи за по-справедлива селскостопанска политика на ЕС

Автор: dnevnik.bg 22 октомври 2012

Франция ще представи днес на "решаващ" Съвет по земеделие на Европейския съюз в Люксембург предложения за "по-богата на работни места и по-справедлива" бъдеща обща селскостопанска политика (ОСП), съобщи министерството на земеделието, цитирано от агенция "Франс прес".

Източник от земеделското министерство в Париж посочи, че приоритетни ще бъдат "защитата на заетостта и на животновъдството", страдащо от високите цени на животинските храни и липсата на работна ръка.

Сред основните предложения може да бъде актуализацията на помощите за ферми до 50 хектара, заяви миналата седмица депутатът социалист Жерминал Пейро, експерт по селско стопанство във Френската социалистическата партия.

Пейро припомни, че за 10 години 26% от фермите във Франция са изчезнали. Поради концентрацията им средното земеделско стопанство е нараснало от 40 на 50 хектара, докато преди 30 години увеличението е било от 20 на 30 хектара. Това налага според него да бъде удвоена премията за първите 50 хектара, което да насърчи заетостта в малките стопанства.

Франция е сред най-активните защитници на земеделската политика на Европейския съюз и на средствата за нея, тъй като е и един от най-големите получатели на евросредства от нея.

В момента евроинституциите обсъждат реформи в ОСП, които трябва да влязат в сила от 2014 г. Засега обаче преговорите се развиват с много бавни темпове заради противоречия между отделните столици и отделните институции и има опасност прилагането на промените да се забави. На днешния Съвет на ЕС земеделските министри ще се опитат да постигнат компромиси, така че да предотвратят това. 

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Без законова рамка и с краткосрочни наеми: фермерските пазари между потребителския интерес и правния вакуум Организаторите им настояват за законови регламенти и промени в старите общински наредби, които да дадат на потребители и производители сигурност и защита от нелоялната конкуренция
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти