Heineken купува производителя на бирата Tiger
Холандският пивовар Heineken направи голяма стъпка към поемане на контрола над азиатския производител на бира Asia Pacific Breweries (APB), известен с марката си Tiger, след като се споразумя с тайландския милиардер Чароен Ширивадханабхакди, който месеци наред правеше контра оферти.
Милиардерът, който освен другите си бизнеси, притежава и производителя на алкохолни напитки Thai Beverage, се е съгласил да подкрепи продажбата на дела на сингапурския конгломерат Fraser and Neave (F&N) в APB на Heineken. В замяна на това холандската компания няма да прави оферта за купуване на акции във F&N, в която Чароен иска да придобие пълен контрол.
В момента около 65% от Asia Pacific Breweries се държат от съвместно предприятие между Heineken и Fraser & Neave. Отделно от това Heineken има 9.5% директен дял, с което общо собствеността й в азиатската пивоварна достига 42%. Самостоятелния дял на F&N в пивоварната е 7.3%. От своя страна Ширивадханабхакди е най-големият акционер във F&N с почти 31% дял чрез Thai Beverages, което му позволяваше да блокира осъществяването на сделката.
След два месеца на конкурентни оферти, съперничеството е прекратено и третият най-голям производител на бира в света ще може да поеме контрола над APB, който ще му осигури достъп до бързо развиващия се азиатски пазар.
"Това споразумение ще предотврати ескалация на всякакви бъдещи битки за F&N или APB, който биха стрували скъпо и на двете страни. Занапред Heineken ще е в състояние да извърши консолидация в APB. В замяна ThaiBev ще получи бизнеса на F&N, който ще спомогне за развитие на дистрибуторската мрежа на регионалните пазари в Югоизточна Азия", коментира Го Хан Пенг, анализатор в сингапурската DMG & Partners Securities, цитиран от Reuters.
Според клаузите на сделката между Heineken и F&N, сингапурската компания се задължава за период от две години да не произвежда и продава бира и свързани продукти в Сингапур, Камбоджа, Папуа Нова Гвинея и Виетнам. От своя страна Heineken се задължава да не продава безалкохолни напитки в изброените страни. F&N е лидер на пазара на безалкохолни напитки в Сингапур и Малайзия с около 25% дял, но в останалата част от региона присъствието им е слабо.
Бордът на F&N подкрепя подобрената оферта на Heineken от 53 сингапурски долара за акция, която трябва да бъде гласувана от акционерите на извънредно събрание на 28 септември. Предишната оферта на холандската компания бе за 50 сингапурски долара на акция, или общо 6.3 млрд. щатски долара. Тя обаче трябваше да бъде повишена, след като тайландският милиардер направи контраоферта от 55 долара на акция.
"С подкрепата на ThaiBev е почти сигурно, че продажбата на дела в APB на Heineken ще се осъществи. Бъдещето на F&N обаче зависи от това кой ще се окаже неин собственик в крайна сметка", коментира човек, запознат с преговорите. След тайландския милиардер, най-големите акционери в сингапурската компания са японската Kirin Holdings с почти 15% и британския застраховател Prudential с около 7.8%. Според източници на Reuters в момента Kirin изчаква доклад на независими експерти, за да реши дали да продаде дела си във F&N на Ширивадханабхакди.








