Регистрация

КЗК санкционира "Натурфарма България" за имитация

Автор: Регал 04 юни 2012

  Комисията за защита на конкуренцията установи нарушение от страна на "Натурфарма България" ЕООД и наложи имуществена санкция на дружеството в размер на над 86 хил. лв. От пресцентърът на КЗК съобщиха, че комисията е постановила прекратяване на нарушението и незабавно изпълнение на решението в тази му част.

Производството установи висока степен на сходство в дизайна на хранителните добавки, предназначени за намаляване на болките в ставите - "Артростоп" на "Валмарк" АД, Чехия, и "Артрогард" на "Натурфарма България" ЕООД.

"Артростоп" присъства на българския пазар над 8 години, 4 г. по-рано от конкурентния му продукт.

КЗК счита, че "Артрогард" в голяма степен наподобява "Артростоп" по отношение на цвета и съчетанието на елементите на опаковката, с което създава реална опасност от възникване на заблуда у потребителите. За това допринася и обстоятелството, че хранителните добавки за стави се използват от специфична възрастова група, при която вниманието към разграничаването на продуктите в сходни опаковки не е така остро. Водещият интерес би бил предназначението, илюстрирано от изображението на става, а дребният шрифт, указващ производителя, лесно би могъл да бъде подминат или трудно разчетен.

При определяне на санкцията Комисията е взела под внимание тежестта и продължителността на нарушението.



 

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти