Доходите на потребителите в градовете са се повишили леко през април
Доверието на потребителите през април остава на равнището си от януари, показват данните на Националния статистически институт, съобщиха оттам.
Според оценките на потребителите има известна положителна промяна във финансовото състояние на техните домакинства през последните дванадесет месеца. Очакванията на живеещите в градовете са тя да продължи и през следващите дванадесет месеца за разлика от населението в селата, което е малко по-песимистично настроено в сравнение с три месеца по-рано. Общата оценка за бюджета на домакинствата през април се повишава с 1 пункт спрямо януари, като подобряването на семейните финанси в сравнение с три месеца назад в по-голяма степен засяга селското население.
Мненията на потребителите за развитието на общата икономическа ситуация в страната през последните дванадесет месеца, както и очакванията за следващите дванадесет месеца са леко влошени спрямо предходното наблюдение, посочват от Националния статистически институт.
По-неблагоприятни в сравнение с януари са и оценките за изменението на потребителските цени през последните дванадесет месеца. Запазват се очакванията за повишаване на инфлацията и през следващите 12 месеца.
Очакванията за безработицата на повечето хора са, че ще има съкращения и през следващите месеци, но с по-умерено темпо. През януари потребителите са имали по-негативни оценки по този показател.
Отчита се и леко подобрение на общата оценка за настоящата ситуация да се правят разходи за покупка на предмети за дълготрайна употреба. Данните за потреблението през март, оповестени преди няколко дни от НСИ, също показаха оживление в покупките на битова техника, облекло и обувки.
Същевременно обаче през април потребителите не смятат, че биха си купили кола или жилище през следващите 12 месеца.








