Регистрация

През април яйцата поевтиняха на едро средно с 22%

Автор: econ.bg 02 май 2012

През април яйцата поевтиняха на едро средно с 22% до 0,25 лв. за брой, отчетоха от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. В края на месеца цената на яйцата падна до 0,22 лв.

През този месец цената на захарта, ориза и лещата падна с около 2-4%, а цените на брашното и фасула се движат около нивата от март. Олиото поскъпва с два процента за месеца на база до 2,52 лева за литър. Промяната на цените на млечните и месните произведения през април спрямо март е в диапазона плюс/минус 1-3 процента.

На годишна база яйцата обаче поскъпват с 56% - през април 2011 г. те са се продавали на едро по 0,16 лв. Спрямо април 2011 г. фасулът поевтинява с 18%, а местните произведения и рибата в диапазона 2-12 процента. Млечните произведения поевтиняват на годишна база с около 3%.

В началото на пролетта се наблюдава понижение на цените на оранжерийните краставици (11,7%), салатите (23%), картофите (9%) и зелето (2%). Поскъпване спрямо предходния месец е отчетено при оранжерийните домати (29%) и зрелия чесън (5%), а ябълките, бананите и цитрусовите плодове са поскъпнали на месечна база в диапазона 1-11 процента.

В сравнение с април 2011 г. има ръст в цените на бананите и цитрусовите плодове в порядъка на 4-10 процента. На годишна база оранжерийните домати поскъпват с 13%, а оранжерийните краставици с 35%.

При останалите плодове и зеленчуци се наблюдава спад на цените на годишна база, като най-силно изразен е този спад при цената на картофите, зелето и чесъна - с около 50%. Цената назелената салата през тази пролет е с 6.5 на сто по-ниска, а ябълките се търгуват с 33% по-евтино в сравнение с миналата пролет. 

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти