Регистрация

WWF: България е заплаха за есетрата в Дунав

Автор: dnevnik.bg 16 ноември 2011

България и Румъния създават риск за есетрата в басейна на р. Дунав, тъй като продължават да участват в незаконната търговия с хайвера от тези силно застрашени видове риба. Това се казва в доклад на международната мрежа за наблюдение на търговията със животински видове "Трафик". Документът е изработен по поръчка на екоорганизацията WWF.

В целия Европейски съюз единствените жизнеспособни популации от диви есетрови риби са във водите на тези две страни, казват природозащитниците. Пет от шестте местни вида есетра в Дунав са критично застрашени и уловът им е забранен. Шестият вид вече се смята за изчезнал.

Според новия доклад между 2000 и 2009 г. в държавите - членки на общността, са регистрирани общо 14 конфискации на незаконен хайвер с произход от България (27,5 кг в пет пратки) и Румъния (25 кг в девет пратки). Нито България, нито Румъния са заловили незаконен хайвер, отбелязват екоактивистите.

"Откритите количества не са високи, но трябва да имаме предвид, че реалният обем на незаконната търговия е вероятно значително по-голям и това води до неприемлив риск за тези силно застрашени видове", каза авторът на доклада Каталин Кече-Нади.

Според нея след 2007 г. незаконната търговия в рамките на ЕС става по-трудна за откриване и предотвратяване. Поради географското си положение България и Румъния са потенциални портали за нелегално уловен хайвер от Каспийско море, най-важния естествен развъдник на есетри в света.

През 2009 г. германските власти са заловили контрабанден хайвер в ЕС, етикетиран от българска ферма. На България и Румъния е позволено да търгуват само с хайвер, отглеждан във ферми, но изотопен анализ е показал, че хайверът произхожда от Каспийско море. "Този случай доказва как разрешен хайвер от ферма се използва за "изпиране" на незаконен хайвер", обяснява Каталин Кече-Наги. Анализ на официалните данни за търговията показва голям ръст в производството на аквакултури в България за износ, включително в рамките на ЕС.

Природозащитниците препоръчват на Румъния и България да повишат осведомеността по проблема сред правоохранителните органи и да подобрят контрола върху търговията. Според WWF европейските потребители също не знаят за заплахата от незаконната търговия. Дори законните търговци знаят малко за изискванията за етикетиране на легалния хайвер.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти