Регистрация

Diageo завърши сделката за турската Mey Icki*

Автор: Константин Николов, capital.bg 07 септември 2011
Стойност на сделката, която приключи в края на август, е 2.1 млрд. долара.

Yeni Raki е най-продаваната марка алкохол на Mey Icki

Фотограф: Mey Icki

Johnnie Walker, Smirnoff, Guiness, Bailey's... Към тази елитна компания от алкохолни марки отскоро се присъедини и турската Yeni Raki. Сделката за придобиването на нейния производител Mey Icki от гиганта Diageo приключи в края на август и е на впечатляващата стойност от 2.1 млрд. долара. Освен това е най-голямата покупка на британската група от близо десет години насам.  

Diageo ще получи достъп до един от най-перспективните и бързорастящи нововъзникващи пазари. Мey Icki държи около 75% от турския алкохолен сектор по обем. Компанията е лидер по продажби на традиционната национална алкохолна напитка ракъ, а произвежда и водка, джин и ликьори. Но още по-привлекателният факт за купувача е огромната дистрибуторска мрежа на компанията, която има достъп до 50 хил. магазина в страната и ще може да разпространява и продуктите на Diageo. Досегашният собственик на Mey - фондът за дялови инвестиции TPG Capital, обмисляше да пусне компанията на борсата, но в крайна сметка я продаде. Mey очаква продажбите й през тази година да достигнат 1 млрд. долара, съобщи в. Milliуеt.

Турската сделка поставя край на едни сравнително трудни за алкохолния гигант няколко години на местния пазар. От 2005 г. досега Diаgeo и други вносители водеха спорове с турските власти, които искаха от компаниите по-високи акцизи със задна дата между 2001 и 2009 г. Проблемът беше решен, след като правителството предложи данъчна амнистия на групата. Впоследствие Diаgeo отписа 92 млн. паунда (149 млн. долара) в годишния си финансов отчет, което накара експертите да спекулират, че все пак компанията е платила част от задълженията си към държавата. Въпреки безспорните добри перспективи пред турския пазар Diageo обяви, че очаква продажбите на най-популярната местна алкохолна напитка ракъ да спаднат с около 6% през тази година заради по-високите акцизи. Правителството ги увеличи, за да закрепи бюджета.

Някои експерти поставиха

под съмнение

момента на сделката на глобалния лидер в Турция, като посочиха, че страната преживява сериозни регулаторни и данъчни промени. Но президентът на Diageo Europe Андрю Морган заяви, че компанията му е направила подробно проучване на местния пазар и има пълно доверие в турската администрация. "Някои министри не консумират алкохол, но подкрепят отвореното общество в страната, което дава правото на свободен избор на всеки", заяви Морган. Пред в. Hurriyet президентът на Diаgeo Europe заяви, че Yeni Raki има сериозен потенциал и на много световни пазари като Германия, Близкия изток и "дори Китай".  

Никаква изненада не предизвика и реакцията на други производители на ракъ. Компанията Еfe Alkollu Icecekler предупреди, че с навлизането на Diageo се създава още по-голям монопол на пазара на напитката. Неотдавна Efe обвини Mey, че притиска ресторанти и барове да не продават други марки освен собствените й продукти и че принуждава супермаркети и магазини да й предоставят най-привлекателните места. 

Напред към Африка и Азия

През последната фискална година Diageo повиши нетните си продажби с 5% до 9.9 млрд. паунда (16 млрд. долара), докато печалбата скочи със 17%. Компанията планира все по-голяма експанзия към нововъзникващите пазари (най-вече в Азия и Латинска Америка), които след време трябва да носят около 50% от приходите й спрямо 30% в момента. През миналата година гигантът купи дялове в пивоварна в Танзания, както и в алкохолни производители във Виетнам и Китай.

Анализаторите се чудят каква ще е следващата придобивка на Diageo, която преди Mey не беше участвала в сериозна сделка през последните над десет години. Според Financial Times c паричните си потоци от 3 млрд. лири на година компанията спокойно може да си позволи да купи почти всичко. Все повече се говори, че следващата цел за придобиване ще бъде част от портфолиото на Fortune Brands, която е пред разцепване. Най-желанитe марки на компанията са бърбънът Jim Beam, към който има интерес и от Pernod Ricard, както и конякът Courvoisier.

Последната година не беше добра за Diаgeo в Европа, където развити пазари като Гърция, Ирландия и Испания се сринаха. Но положителните сигнали идват от страни като Бразилия и Китай. Скоро двигател на растежа може да стане и турската ракъ.

Без сделки
От няколко години не е имало големи придобивания в алкохолната индустрия (извън бирите). Последнитe сделки бяха с участието на Pernod Ricard, която през 2008 г. купи шведската водка Absolut за 5.6 млрд. евро (8 млрд. долара). Година по-късно френският гигант продаде друга своя известна марка - бърбъна Wild Turkey, който стана собственост на италианската Campari срещу 575 млн. долара. През 2005 г. отново Pernod купи друг гигант - Allied Domecq за 14 млрд. долара.

*Оригинално заглавие: Една турска ракия на екс

Една турска ракия на екс
Една турска ракия на екс

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти