Регистрация

"Лукойл" призна, че налага монополно високи цени за горивата в Русия

Автор: dnevnik.bg 03 август 2011

Компанията "Лукойл" е признала, че е налагала монополно високи цени на горивата и е заявила намерение да отстрани нарушенията, заяви зам.-шефът на Федералната антимонополна служба (ФАС) на Русия.

"Днес пристигна писмено обръщение до ФАС по този въпрос и в него има заявен стремеж на компанията да отстрани нарушенията и последствията от тях, както и че се признава, да го кажем така, фактът на установяване на монополно високи цени", каза Анатолий Голомолзин в ефира на теливизионния канал "Россия 24".

Агенция РИА "Новости" допълва, че Голомолзин не е казал за кой период се отнася признанието.

"От "Роснефт" засега не сме получили такова писмо и значи ще разглеждаме техния случай по общия ред", добавя зам.-ръководителят на ФАС.

В края на миналата седмица "Газпром нефт" първа от трите големи петролни компании на Русия се призна за виновна в завишаване цените на дизеловото гориво и керосина. "Срещу това признание тя получи прошка за вдигането цените на бензина", допълва агенцията.

Така ФАС закри разследването срещу петролното поделение на "Газпром" за умишлено създаване на дефицит и надуване на цените през последното тримесечие на 2010 г., уточни в понеделник в."Ведомости". 

Размерът на глобата за нарушенията с дизела и керосина за самолети още не е определен. При първо нарушение тя обикновено е минимална, но компанията е наказвана вече два пъти, за което е платила над 100 милиона долара.

По закон санкцията може да е в размер между 1 и 15% от печалбата от тези два сегмента за цялата 2010 г. 

Като се има предвид, че през миналата година "Газпром нефт" е реализирала от тези продукти 4.15 млрд. долара, то глобата би трябвало да е между 41.5 и 622.5 милиона долара.

"Ведомости" посочва, че ФАС е демонстрирала напоследък, че с нея шега не бива и че агенцията отстоява в съда докрай претенциите си. Голомолзин припомня, че "Газпром нефт" първа от трите разследвани компании е признала вината си, още през февруари е започнала да сваля цените в Русия и увеличи доставките (за някои видове горива с 20-40% спрямо първото полугодие на 2010 г.), с което помогна да се преодолее априлската криза за горива. Всичко това облекчи контрола над спазването на правилата за конкуренция, добавя Голомолзин.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
На глобалния пазар на играчки: За поредна година Pokemon е номер едно Продажбите в България следват световните тенденции - търсят се високотехнологични продукти като роботи и дронове, свързани с филми играчки, настолни игри
"Билла България": 10 нови магазина и печалба от оперативна дейност през 2026 г. Компанията ще инвестира 43 млн. евро в експанзия и обновяване на обекти