Акциите на Samsonite паднаха с 11% в деня на IPO-то в Хонконг
Акциите на Samsonite International SA, най-големият производител на куфари в света, се сринаха с 11% при борсовия дебют на компанията в Хонконг в четвъртък, показвайки според агенция "Ройтерс" намаляващия инвеститорски апетит за първоначални публични предлагания в региона.
IPO на Samsonite е последното от поредицата слаби листвания в Хонконг, което е показател, че силният растеж на Китай започва да намалява темпове, коментират наблюдатели.
Компанията, носеща името на библейския герой Самсон, и нейните основни акционери CVC Capital Partners Ltd и Royal Bank of Scotland продадоха общо 671.2 млн. акции за 9.73 млрд. хонгконгски долара ($ 1,250 милиарда).
Акциите на Samsonite поевтиняха в късния следобед до 13.52 хонгконгски долара ($ 1=7.79 хонконгски долари), като преди бяха стигнали 12.96 хонгконгски долара при заложена минимална цена на предлагане 14.50 хонгконгски долара на книга.
Samsonite първоначално въведе индикативен диапазон за IPO от 13.50 до 17.50 хонгконгски долара на акция, по-късно стесни диапазона на 14.50-15.50 хонгконгски долара.
Получените оферти надхвърлиха само 1.23 пъти предлагането на акции за дребните инвеститори. За сравнение с над 2000 пъти беше презаписването за IPO на компанията, която продава ръчни чанти на дребно - Milan Station Holdings Ltd. Това е най-силното представяне за 2011 г.
Слабият дебют на Samsonite е донякъде очакван имайки предвид, че през последните 10 от 11 сесии индексът на местната борса - Hang Seng, е затварял на червена територия и само за това време е загубил близо 7 на сто от стойността си.
А между най-големите IPO в Азия тази година само MGM China излезе на печалба в първия ден от листването си, нараствайки едва с 1.8%, докато акциите на големите имена, включително Glencore и китайската Sinovel паднаха.








