Регистрация

От 2012 г. фермерите ще регистрират предварително земите за евросубсидии

Автор: Деница Ватева, dnevnik.bg 05 май 2011

През следващата година земеделското министерство планира да въведе нова система за регистриране на обработваемите земи, които получават директни плащания на площ от Европейския съюз (EС) и националния бюджет. Това става ясно от проектонаредби, изготвени от ведомството.

При настоящата система фермерите всяка година заявяват площите, които обработват, след което фонд "Земеделие" извършва проверки дали те подлежат на подпомагане и дали не са заявени и от друг фермер. От ведомството на Мирослав Найденов обаче твърдят, че по този начин се стига до висок процент на заявявания на площи, които нямат право да получават субсидиите, както и проблеми при установяване на действителните ползватели на земите.

Това пък води до санкции за получателите на средствата, дори и да са допуснали чисто техническа грешка при кандидатстването с парцелите. Затова веднага след приключване на приема на документи за субсидии през тази година агроведомството ще започне промяна на системата за кандидатстване, като въведе предварителна регистрация на земите, обясниха оттам пред "Дневник".

При новия механизъм фермерът ще трябва да очертае земите, които обработва, предварително.  Той ще е необходимо да отиде в земеделските служби от 1 септември на годината, преди кандидатстването за субсидии до 31 януари в годината, когато подава документи за плащанията. За целта ще трябва да предостави и документите, доказващи, че е действителният ползвател (например нотариален акт, договор за рента и др.).

След това ще се установи и кои от тях са в добро земеделско състояние и подлежат на финансиране. Регистрациите на всички ползвани земи ще влязат в общ регистър, който ще бъде и основата за изплащането на евросубсидиите.

Проектонаредбите предвиждат още фермерите, които смятат, че имат земи, които неправилно са изключени като недопустими за подпомагане, да поискат проверка на място и в случай че са в добро състояние, да бъдат добавени към общия регистър.

Те ще могат да искат и всякакви промени в очертаните им предварително земи до 31 януари на годината, в която се кандидатства за субсидии. Тази възможност е допусната, в случай че има нов собственик или ползвател на дадени земи или например при наследяване, обясниха от земеделското министерство.

След като се изготви и обобщената справка на земите, които подлежат на подпомагане, фонд "Земеделие" ще започне и прием на документи за субсидии. За тях ще могат да кандидатстват само онези, чиито земи са предварително регистрирани. Документите за финансирането ще се подават в същия срок, както и сега - от март до 9 юни.

"След като има предварителна регистрация, в заявленията, с които се кандидатства за субсидиите, ще бъдат отразявани площите, които подлежат на подпомагане", обясниха още от земеделското министерство. По този начин според тях ще се избегнат случаите, при които неумишлено са декларирани площи, които нямат право да получават финансиране. След като в заявлението са попълнени земите на отделния фермер, които могат да получават субсидии, той само ще трябва да избере схемата, за която ще кандидатства.

Всяка година земеделските производители получават директни субсидии на площ от ЕС, както и средства от националния бюджет под формата на доплащания. През тазгодишната кампания бяха преведени над 1 млрд. лв. През всички години досега обаче има случаи, при които няколко земеделци регистрират едни и същи парцели или такива, които не подлежат на финансиране, заради което и получават глоби. При по-големи нарушения е предвидена и възможността да не се получават субсидии и за следващи години.

Неведнъж обаче от големите фермерски организации са казвали, че има случаи на технически грешки, защото кандидатите не са успели да се ориентират по картите, по които се очертават земите. За миналата година са регистрирани над 27 хил. случая на двойно деклариране на площи, сочат данните на фонд "Земеделие". Кандидатите за субсидии пък са били 91 хил.

За над 2.9 млн. хектара вече е поискана помощ

Десет дни преди изтичането на срока, в който фермерите могат да кандидатстват за евросубсидии за следващата година, вече са регистрирани над 2.95 млн. хектара обработваеми земи. Това сочат актуалните данни на фонд "Земеделие". Подадените заявления са над 89 хил. Според данните регистрацията се движи със същия темп както и през миналата година. Тогава през целия период на прием бяха регистрирани за подпомагане над 3.5 млн. хектара земя, а кандидатите надхвърлиха 91 хил. Фермерите трябва да кандидатстват за европейски субсидии до 15 май, като през тази година могат да получат средства по 15 схеми.

Три от тях са нови - за земи в зони от екомрежата "Натура", както и за подпомагане на животновъдството в икономически уязвими общини в Южна България или в необлагодетелствани райони. В случай че бъде изпуснат крайният срок за кандидатстване 15 май, земеделските производители ще могат да подават и заявления за субсидии до 9 юни. Те обаче ще бъдат глобени с 1% от общата сума за получаване за всеки ден закъснения. През следващата година трябва да бъдат изплатени 1.1 млрд. лв. субсидии, което е ръст от 10% на годишна база.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Николай Бекяров: През 2021 г. пазарът на сладолед спадна до 104 млн. лева Управителят на "Юниливър Айс Крийм България" посочва пред "Капитал", че цените вече са увеличени с 12-20%
"Билла" с 15% ръст на оборота за 2023, като продажбите надхвърлят 1.4 млрд. лева До края на тази година веригата планира да отвори още 12 магазина и да има над 170 обекта в България